پنجشنبه , 29,تیر,1396   Thursday , 20,July,2017  - 
بشار اسد: با متجاوزان مقابله می‌کنیم/آمریکایی‌ها غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهند
12144
یکشنبه 2 اسفند 1394
رئیس‌جمهور سوریه با اشاره به نقش اساسی حمایت‌های ایران و روسیه در موفقیت‌های اخیر ارتش تأکید کرد که اولویت و هدف اصلی درگیری‌های کنونی در حلب بستن مرزهای ترکیه به‌عنوان کانال ورود سلاح و تروریست به سوریه است.

بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه در گفت‌وگو با روزنامه اسپانیایی ال‌پائیس تأکید کرد که دولت سوریه مانع رسیدن کمک‌ها یا مواد غذایی نمی‌شود و از زمان آغاز بحران اجازه ورود این کالاها به هر منطقه‌ای از جمله مناطق تحت سلطه گروه تروریستی داعش را متوقف نکرده است.

وی در این گفت‌وگو تأکید کرد که توقف عملیات نظامی نیازمند جلوگیری از استفاده تروریست‌ها از این آتش‌بس برای تقویت مواضع خود بوده و باید کشورهای دیگر به‌‌ویژه ترکیه نیز در این مدت از ارسال تروریست‌ها و تسلیحات بیشتر یا هر نوع حمایت لجستیکی از آنها خودداری کنند.

بشار اسد تأکید کرد که استفاده از سلاح نمی‌تواند به‌عنوان وسیله‌ای برای تغییر نظام یا تأسیس دموکراسی به کار گرفته شود، دموکراسی حقیقی مانند مبنایی است که باید جامعه براساس آن شکل ‌گیرد.

آنچه در زیر می‌بینید متن کامل این گفتگوی مطبوعاتی است:

سؤال 1: شما اخیراً اجازه ورود کمک‌های انسانی به هفت منطقه محاصره شده را داده‌اید. برخی این‌گونه مطرح می‌کنند که در این مناطق بیش از 486 هزار نفر زندگی می‌کنند. برخی از این مناطق از بیش از سه سال پیش در محاصره هستند، چرا وارد کردن کمک‌ها به این مناطق تا این مرحله از درگیری‌ها به ‌تعویق افتاده است؟

بشار اسد:

در واقع تأخیری رخ نداده است، بلکه این اتفاق از زمان آغاز بحران می‌افتاد. ما هیچ منطقه‌ای را در سوریه محاصره نکرده‌ایم. بین تحمیل محاصره و دور زدن منطقه‌ای مشخص به‌علت وجود گروه‌های مسلح در آن تفاوت وجود دارد. در چنین شرایط امنیتی و نظامی این موضوع طبیعی است. مشکل این مناطق در اینجا است که گروه‌های مسلح خود را بر مواد غذایی و نیازهای اساسی مردم مسلط کرده و آن را به عناصر مسلح خود می‌دهند یا با قیمتی بسیار بالا به مردم می‌فروشند. اما ما به‌عنوان دولت مانع ورود کمک به هیچ منطقه‌ای نمی‌شویم،‌ حتی مناطقی که تحت سلطه داعش قرار دارد، مثلاً الرقه در شمال کشور تحت سلطه داعش است و قبل از آنها نیز در اختیار جبهه النصره بود. این روند از سه سال پیش وجود دارد، اما ما همچنان حقوق کارمندان و اسباب معیشت بازنشستگان و واکسیناسیون کودکان را به این مناطق ارسال می‌کنیم.

دولت سوریه در قبال هر شهروند سوری مسئول است

سؤال 2: بنابراین شما همچنان غذا و حقوق کارمندان را به الرقه و دیگر کانون‌های داعش می‌فرستید.

بشار اسد:

کاملاً. وقتی که ما به شهر الرقه که تحت سلطه داعش قرار دارد، این موارد را ارسال می‌کنیم، به این علت است که اعتقاد داریم به‌عنوان دولت سوریه در قبال هر شهروند سوری مسئولیت داریم، در این صورت چطور ممکن است ما این اقدامات را در قبال مناطق دیگر انجام ندهیم، این واقعیت ندارد و تناقض در آن دیده می‌شود. از این منظر بود که من گفتم این اتفاق فقط اخیراً رخ نداده است. ما مجوز ورود کمک‌ها و مواد غذایی را از همان ابتدا متوقف نکرده بودیم.

سؤال 3: آیا این روند ادامه دارد؟

بشار اسد:

طبعاً.

سؤال 4: ما تنها چند روز با آتش‌بسی که روسیه و آمریکا اعلام کرده‌اند، فاصله داریم. آیا دولت سوریه آمادگی احترام به توقف عملیات نظامی در سوریه را دارد؟

بشار اسد:

قطعاً... ما اعلام کرده‌ایم که این آمادگی را داریم، البته موضوع تنها به اعلام ما بستگی ندارد چرا که طرف مقابل نیز احتمالاً این موضوع را اعلام می‌کند. مسئله مربوط به اقدامات میدانی احتمالی نیز می‌شود. البته استفاده از عبارت آتش‌بس عبارت دقیقی نیست، چرا که آتش‌بس معمولاً بین دو ارتش یا بین دو کشور متخاصم ایجاد می‌شود، بنابراین بهتر است از عبارت توقف عملیات استفاده کنیم. موضوع در درجه اول به توقف درگیری‌ها مربوط می‌شود اما عوامل مکمل مهم‌تر دیگری نیز وجود دارند، از جمله جلوگیری از استفاده تروریست‌ها از توقف عملیات برای بهبود مواضع خود، این موضوع  به کشورهای دیگر به‌ویژه ترکیه نیز مربوط می‌شود، این کشور باید از ارسال تروریست‌ها و تسلیحات بیشتر یا هر نوع حمایت لجستیکی برای این تروریست‌ها خودداری کند. همان‌گونه که می‌دانید شورای امنیت سازمان ملل مصوبه‌ای در این رابطه دارد که هنوز اجرایی نشده است. باید تمامی این مقدمات برای توقف درگیری‌ها ایجاد نشود، این توقف نتایج مذکور را به‌دنبال خواهد داشت و در ادامه به هرج‌ومرج بیشتر در سوریه منتهی خواهد شد، هرج‌ومرج که می‌تواند کشور را به‌سمت تجزیه پیش ببرد. به همین علت اگر ما بخواهیم عملیات نظامی را متوقف کنیم، در صورت وجود این عوامل،‌این روند تأثیر مثبتی خواهد داشت.

سؤال 5: بنابراین با وجود آتش‌بس برخی درگیری‌ها حداقل بر ضد برخی گروه‌ها وجود خواهد داشت.

بشار اسد:

بله، طبعاً، گروه‌هایی مانند داعش و النصره و سازمان‌ها و گروه‌های تروریستی دیگر وابسته به القاعده. سوریه و روسیه اسامی این چهار گروه را اعلام کرده‌اند؛ احرار الشام، جیش الاسلام، جبهه النصره و داعش.

هدف از درگیری‌های حلب بستن گذرگاه‌های ترکیه به‌روی تروریست‌ها است

سؤال 6: نیروهای شما حلب را محاصره کرده است، این شهر یکی از بزرگ‌ترین کانون مخالفان است، پیش‌بینی می‌کنید شما کی تسلط این شهر را بازپس می‌گیرید؟

بشار اسد:

در واقع ما الآن در مرکز شهر هستیم، بخش گسترده‌ای از این شهر تحت سلطه دولت است و بیشتر ساکنان مناطق دیگر نیز از مناطقی که تحت سلطه گروه‌های مسلح قرار دارد، به مناطقی که در اختیار دولت است ، نقل مکان کرده‌اند. به این ترتیب موضوع دیگر مربوط به تسلط مجدد بر این شهر نیست. موضوع اساسی در زمینه بستن مسیرهای مواصلاتی بین ترکیه و گروه‌های تروریستی است. این، هدف کنونی درگیری‌ها در حلب است. ما اخیراً موفق شده‌ایم برخی از مسیرهای اصلی را مسدود کنیم. طبعاً این موضوع به‌معنی بسته شدن کامل مناطق موجود بین حلب و ترکیه نیست. البته در حال حاضر ارتباط بین ترکیه و تروریست‌ها بسیار سخت‌تر از گذشته شده است، به همین علت است که ترکیه اخیراً همواره مناطق کردنشین را هدف قرار می‌دهد.

سؤال 7: بعد از حلب چه خواهد شد؟ آیا ارتش سوریه آمادگی دارد تا منطقه الرقه به‌عنوان پایتخت دولت اسلامی (داعش) پیشروی کند؟

در بیش از 10 جبهه با تروریست‌ها می‌جنگیم

بشار اسد:

از نظر مبنایی ما باید به تمامی مناطق برویم، اما الآن در بیش از 10 جبهه در سوریه مبارزه می‌کنیم. اخیراً پیشروی‌هایی به‌سمت الرقه داشته‌ایم، اما همچنان از این شهر دور هستیم. از نظر مبنایی بله، ما به‌سمت الرقه و مناطق دیگر حرکت خواهیم کرد، اما از نظر زمان این موضوع به نتایج درگیری‌های مختلف کنونی بستگی دارد. ازاین‌رو ما نمی‌توانیم زمان دقیقی را برای این موضوع مشخص کنیم.

80 کشور از تروریست‌ها حمایت می‌کنند

سؤال 8: روسیه حملات هوایی قدرتمندی را بر ضد کانون‌های اصلی مخالفان آغاز کرده است. این موضوع به‌عنوان نقطه عطفی در درگیری‌ها مطرح شد. برخی اعتقاد دارند که شما الآن دست برتر را در عرصه میدانی در اختیار دارید. به‌نظر شما آیا بدون کمک‌های خارجی می‌توانستید چنین شرایطی را رقم بزنید؟

ایران و روسیه نقشی اساسی در پیشروی ارتش داشتند

بشار اسد:

شکی نیست که کمک‌های ایران و روسیه نقش اساسی در پیشروی‌های ارتش ما داشته است، اما این سخن که ما نمی‌توانستیم چنین پیشروی را [بدون کمک‌های خارجی ] رقم بزنیم، فرضی است، یعنی هیچ کس نمی‌تواند پاسخ دقیقی به این سؤال بدهد. البته ما قطعاً نیازمند این کمک‌ها بودیم. علت آن هم ساده است؛ 80 کشور در حال حاضر به راه‌های مختلف از این تروریست‌ها حمایت می‌کنند. بعضی از آنها کمک‌های مستقیم مالی، تسلیحاتی و لجستیکی یا تزریق عناصر مسلح را به‌عهده دارند. برخی کشورهای دیگر در محافل بین‌المللی از آنها حمایت سیاسی می‌کنند. سوریه کشور کوچکی است. ما می‌توانیم مبارزه کنیم، اما حمایت‌ها و پشتیبانی نامحسوسی از این تروریست‌ها به عمل می‌آید. قطعاً در چنین شرایطی ما نیازمند حمایت‌های بین‌المللی هستیم. اما با وجود این باید بگویم که این یک سؤال فرضی است و من نمی‌توانم به آن پاسخ دهم.

غیرنظامیان هزینه‌های هر جنگی را می‌پردازند

سوال 9:

در مورد حملات هوایی روسیه آیا شما نگران قربانی شدن غیرنظامیان هستید. در روز دوشنبه یک بیمارستان موشک باران شد که در آن 50 نفر کشته شدند. آمریکا ادعا کرده که روسیه عامل این موشک باران بوده است. آیا چنین مسائلی شما را نگران می‌کند ؟

بشار اسد:

برخی مسئولان آمریکایی می‌گویند که نمی‌دانند چه کسی این کارها را می‌کند، این چیزی بود که آنها بعدا مطرح کردند. این بیانیه‌های متناقض در آمریکا رایج است، اما هیچ کس دلیلی در مورد اینکه چه کسی این اقدامات را انجام داده، ندارد. در مورد قربانیان نیز باید بگویم که این یک مشکل کلی در هر جنگی است. من همواره نسبت به کشته شدن هر شهروند بی‌گناه در این درگیری‌ها ناراحت می‌شوم، اما این یک جنگ است و هر جنگی بد است. هیچ جنگ خوبی وجود ندارد. چرا که دائماً غیرنظامیان و انسان‌های بی‌گناه هزینه‌های آن را خواهند پرداخت.

این آمریکایی‌ها هستند که غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهند نه روس‌ها

سؤال 10:

بنابراین چگونه به ملت خود یعنی مردم سوریه توضیح می‌دهید که یک ارتش خارجی در عملیات‌هایی باعث کشته شدن قربانیان غیرنظامی می‌شود؟ آیا به آن‌ها توضیح می‌دهید که بروز این پدیده امری قطعی است؟

بشار اسد:

نه... هیچ دلیلی در مورد اینکه روس ها به یک هدف غیرنظامی حمله کرده باشند، وجود ندارد. آنها در هدف‌گیری های خود بسیار دقیق هستند. آنها همواره و همه روزه پایگاه‌ها و مواضع تروریست‌ها را هدف قرار می‌دهند. در واقع این آمریکایی‌ها هستند که این اقدامات را انجام می‌دهند. آنها در بخش شمالی سوریه نیز تعداد زیادی از انسان‌های بی‌گناه را کشتند. روس‌ها به شهرها حمله نمی‌کنند، بلکه حملات آنها به صورت اساسی در مناطق حومه شهرها است.

تنها گزینه ملت سوریه دفاع از کشور است

سوال 11:

در مورد ارتش‌های خارجی، شما چه واکنشی نشان خواهید داد اگر ترکیه و عربستان سعودی برای ارسال نیروهای زمینی به زعم خود جهت مبارزه با داعش وارد عمل شوند.

بشار اسد:

همان‌طور که گفتید این تنها یک ادعا است. اما اگر این اتفاق بیفتد، ما همان گونه که با تروریست‌ها برخورد می‌کنیم، با آنها نیز برخورد خواهد کرد. ما از کشور خود دفاع خواهیم کرد. این یک تجاوز است. آنها حق مداخله سیاسی و نظامی در سوریه را ندارند. این نقض قوانین بین‌الملل است و به این ترتیب ما به عنوان شهروندان سوری تنها گزینه‌ای که در اختیار داریم این است که با آنها مبارزه کرده و از کشور خود دفاع کنیم.

ترکیه خاک سوریه را هدف حملات قرار می‌دهد

سؤال 12:

ترکیه موشک باران مناطق سوریه از طریق اراضی خود را آغاز کرده است

بشار اسد:

کاملاً درست است.. قبل از موشک باران نیز ترکیه عناصر تروریستی به سوریه اعزام می‌کند. آنها الان نیز در مسیر همان هدف کار می‌کنند البته مسیرهای مختلفی را دنبال می‌کنند. ترکیه از همان ابتدا در حوادث سوریه دست داشت.

سؤال 13:

عربستان سعی کرد مخالفان سوریه را در کنفرانس ریاض متحد کند. برخی از عناصر مرتبط با القاعده در این نشست حاضر بودند. آیا شما گروه‌هایی از مخالفان مسلح را در چارچوب کلی آن هم به رسمیت می‌شناسید و معتقدید که آنها مشروعیت مذاکره را دارند ؟

بشار اسد:

منظور شما گروه‌هایی است که در عرصه میدانی مبارزه می‌کنند؟

سوال 14:

بله.

بشار اسد:

نه. از لحاظ قانونی و حقوقی هر کسی که بر ضد ملت و دولت سلاح حمل کند تروریست است، فرقی نمی‌کند که این فرد در کشور شما باشد یا در کشور ما، یا هر کشور دیگری در دنیا. شما نمی‌توانید بگویید که اینها مشروعیت دارند. ممکن است این تروریست‌ها در کشور ما دارای مشروعیت شوند،‌ آن هم زمانی است که از سلاح های خود دست بردارند و به روند سیاسی بپیوندند. این تنها راه موجود در هر کشوری برای بازسازی و ایجاد تغییر در بحث قانون اساسی یا قوانین مختلف یا دولت است. این روند را می‌توان از طریق عملیات سیاسی و نه با سلاح دنبال کرد.

سوال 15:

بنا براین شما تمام کسانی که در عرصه میدانی حضور دارند را تروریست می‌دانید؟

بشار اسد:

تا زمانی که اعلام نکرده‌اند که آمادگی پیوستن به عملیات سیاسی را دارند، بله. در آن زمان دیگر مشکلی با آنها نخواهیم داشت.

سؤال 16:

بنابراین اگر این مبارزان صرف نظر از انگیزه‌های خود سلاح‌های خود را کنار گذاشته و به دنبال بازگشت باشند...

بشار اسد:

آنها را عفو خواهیم کرد. طی دو سال گذشته نیز این اتفاق افتاده و احتمالاً این روند تسریع خواهد شد. بسیاری از آنها سلاح‌های خود را کنار گذاشتند، حتی برخی از آنها به صفوف ارتش سوریه پیوسته و در کنار ارتش با داعش مبارزه می‌کنند. آنها از حمایت‌های ارتش سوریه و هواپیماهای روسی برخوردار شدند.

سوال 17:

بنابراین اگر اوضاع طوری باشد که شما گفتید و تمام کسانی که بر ضد دولت سلاح حمل می‌کنند، تروریست باشند، شما به صورت مشخص در ژنو با چه کسانی مذاکره می‌کنید؟

بشار اسد:

ما از مذاکرات ژنو سه سخن می‌گوییم که شکست خورد. در ژنو قرار بود گروهی ترکیبی از تروریست‌ها و افراط گرایان یا حامیان آنها که در عربستان سعودی تشکیل شده و برخی از آنها عضو القاعده بودند، حاضر شوند. بخش دیگر نیز عناصر مستقل یا مخالفان دیگر بودند که در داخل و خارج سوریه زندگی می‌کنند. ما با بخش دوم می‌توانیم مذاکره کنیم، با سوری‌های ملی‌گرایی که با کشور خود مرتبط هستند. اما طبعاً با تروریست‌ها نمی‌توانیم مذاکره کنیم. به همین علت مذاکرات شکست خورد.

سوال 18:

در مورد رهبران و فعالان مخالفان که قبل از آغاز حوادث سوریه در سال 2011 زندانی شده بودند چه اتفاقی افتاده است؟

بشار اسد:

مدت‌های طولانی است که همه آنها از زندان خارج شدند. بیشتر آنها الان جزو مخالفان هستند.

سؤال 19:

تمامی آنها.

بشار اسد:

تمامی آنها. ما هیچ کدام از آنها را در دست نداریم. تمامی آنها قبل از سال 2010 از زندان آزاد شدند. از جمله آنها تروریست‌هایی بودند که چندین سال زندان برای محکومیت آنها صادر شده بود. برخی از آنها پنج سال یا بخشی از این مقدار را در زندان بودند و محکومیت خود را سپری کرده و آزاد شدند، اما هنگامی که بحران آغاز شد بار دیگر به گروه‌های تروریستی پیوستند.

سؤال 20:

آیا دلیلی برای این سخن دارید؟

بشار اسد:

بله. یکی از آنها کسی بود که اخیراً کشته شد. زهران علوش. وی به علت ارتباط با القاعده به چند سال زندان محکوم شده بود. اما وقتی بحران آغاز شد تیم او یک گروه تروریستی ویژه تشکیل داد. این گروه الان جزو یکی از چهار گروهی است که من نام آنها را جزو گروه‌های تروریستی برشمردم. 

سؤال 21:

برخی ادعا می‌کنند که حدود 35 هزار مبارز مسلح خارجی در سوریه وجود دارد که حدود 4000 نفر از آنها از اروپا آمدند. دولت اسپانیا به صراحت اعلام کرده که حدود 300 نفر از این افراد گذرنامه اسپانیایی دارند. اگر این افراد به دست ارتش سوریه بیفتند، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

بشار اسد:

اسپانیایی‌ها؟

سوال 22:

تمامی آنها به صورت عام.

بشار اسد:

اولاً ما همان گونه که با سایر تروریست‌ها برخورد می‌کنیم، با آنها نیز برخورد خواهیم کرد. در ابعاد قانونی هیچ تفاوتی در تابعیت ها وجود ندارد. اما اگر در مورد تحویل دادن آنها به کشورها یا دولت‌هایشان سوال کنی،‌ این موضوع بسته به مناسبات دوجانیه دارد. 

عربستان سعودی تأمین‌کننده مالی گروه‌های تروریستی است

سال 23:

به نظر شما چه چیز باعث شده این تعداد مبارز خارجی وارد سوریه شوند؟

بشار اسد:

اساساً حمایتی که آنها دریافت می‌کنند. آنها حمایت‌های زیادی از خارج دریافت می‌کنند. عربستان سعودی تأمین‌کننده اصلی مالی این گروه‌های تروریستی است. آنها اموال خود را در هواپیماها گذاشته و به ترکیه می‌فرستند و از طریق ترکیه وارد سوریه می‌کنند. عامل جذب دیگر، هرج‌ومرجی است که در سوریه به وجود آمده است، چرا که هرج و مرج بستر مناسبی برای تروریست‌ها ایجاد می‌کند. عامل سوم ایدئولوژی است ، چرا که آنها وابسته به القاعده هستند. این منطقه در فرهنگ دینی و اسلامی ما بعد از مکه و قدس و سایر اماکن مقدس جایگاه ویژه‌ای دارد. آنها تصور می‌کنند که می‌توانند برای تشکیل دولت خود به اینجا بیایند و طبعاً در ادامه دولت خود را به مناطق دیگر نیز گسترش دهند. دیدگاه آنها این است که به اینجا آمده و به‌ زعم خود در راه خدا و اسلام مبارزه کنند. این از دیدگاه آنها یک جهاد است.

سوال 24:

اگر دولت سوریه بتواند تسلط خود را بر تمامی اراضی این کشور بازپس گیرد، چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا شما در آن زمان روند سیاسی را دنبال می‌کنید؟ آیا بار دیگر آمادگی رفتن به پای صندوق‌های رأی را دارید؟ شما در آن زمان آمادگی چه اقداماتی را دارید؟

بشار اسد:

اولین موضوع طبیعی تشکیل دولت وحدت ملی است که تمامی احزاب سیاسی در صورت اراده خود بتوانند به آن بپیوندند. این دولت باید زمینه‌ساز تدوین قانون اساسی جدید شود. وقتی شما از آینده سوریه صحبت می‌کنید و در این رابطه با احزاب دیگر گفت‌وگو کرده و نحوه راه حل مشکلات داخلی را بررسی می‌کنید،‌ باید در مورد قانون اساسی نیز بررسی کنید. یعنی اینکه باید مشخص شود شما قصد انجام چه تغییراتی دارید و چه مواردی را می خواهید حفظ کنید؟ اگر به دنبال تغییر نظام سیاسی کشور باشیم، این موضوع بر اساس قانون اساسی است. طبعاً در این شرایط باید همه پرسی قانون اساسی از سوی ملت انجام شود. بعد از آن طبق قانون اساسی جدید باید انتخابات زودهنگام پارلمانی برگزار شود. برخی‌ها در مورد انتخابات ریاست جمهوری صحبت می‌کنند، اگر ملت سوریه یا احزاب مختلف خواهان این موضوع باشند، این انتخابات نیز برگزار می‌شود. در نتیجه آن چیزی که مربوط به سازش سیاسی است، ارتباطی به نظر شخصی من ندارد.    

سوال 25:

بعد از 10 سال خودتان را در چه جایگاهی می‌بینید؟

بشار اسد:

مهم‌تر این است که کشور را در چه جایگاهی ببینم، چرا که من بخشی از کشورم هستم. دوست دارم بعد از 10 سال خود را در جایگاهی ببینم که موفق به نجات سوریه به عنوان رئیس‌جمهور این کشور شده ام، البته منظورم این نیست که تا 10 سال آینده رئیس‌جمهور باشم، من در مورد دیدگاه‌های خود نسبت به این مدت صحبت می‌کنم. سوریه در سلامت و عافیت خواهد بود و دوست دارم من همان شخصی باشم که کشور را نجات داده است. الان این مسئولیت من است ، من خود را در موقعیتی که دارم به عنوان یک شهروند سوری این گونه می‌بینم.

ملت سوریه تصمیم گیرنده است

سوال 26:

آیا بعد از 10 سال همچنان در قدرت خواهید بود؟

بشار اسد:

این هدف من نیست، اهمیتی به حضور خود در قدرت نمی‌دهم. از دیدگاه من اگر ملت سوریه بخواهند من در قدرت باشم،‌ خواهم بود. و اگر بخواهند نباشم، از قدرت کنار خواهم رفت. یعنی اگر نتوانم کمکی به کشورم بکنم، باید بلافاصله این سمت را ترک کنم.

قطر گزارش ضد حقوق بشری را علیه سوریه جعل کرد

سؤال 27:

 

نظر شما

1000 میزان مجاز حروف

تبلیغات