پنجشنبه , 29,تیر,1396   Thursday , 20,July,2017  - 
از بدعهدی آمریکا و غرب در اجرای برجام تا فیش‌های نجومی و رکود در گفتگوی روحانی با مردم
12401
چهارشنبه 13 مرداد 1395
اگر آمریکایی‌ها با حسن نیت و دقیق برجام را اجرا می‌کردند و جلوی سنگ اندازی‌ها و کند کاری‌هایی که امروز می‌بینیم را می‌گرفتند و شاهد آن نبودیم چه بسا به طرف مقابل اعتماد می‌کردیم و در یک موضوع دیگر هم حاضر بودیم با آنها مذاکره کنیم.

 حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان شب گذشته در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی و از طریق رسانه ملی به بیان آخرین اقدامات و برنامه های دولت پرداخت.

 

رئیس جمهور در ابتدای این گفتگو اظهارداشت: برای بنده جای بسیار خرسندی است که امشب میهمان منزل مردم عزیزمان در سراسر کشور هستیم و نکاتی را به محضرشان عرض کنیم آنهم در روزی که روز 12 مرداد است و این روز برای من روز بسیار خاطره‌انگیزی است چرا که در این روزی بنده حکم تنفیذ آرای مردم را از دست مقام معظم رهبری دریافت کردم.

 

رئیس جمهور افزود: امیدوارم ملت ما مثل همیشه شاد و امیدوار و آماده برای آبادانی بیشتر کشور باشند.

 

وی در ادامه گفت از اینکه باید در موارد بسیار کوتاه تری در محضر مردم و حضور ملت ایران گزارش کار ارائه کنیم و یک مقداری این دفعه این فاصله طولانی شد جای تاسف دارد و باید در فواصل بعدی و در مدت‌های کوتاه تری این را جبران کنیم.

 

روحانی افزود: از ابتدای سال جاری که بیش از 4 ماه می‌گذرد وعده من در سال جدید به مردم این بود که امسال همواره سال بهتری خواهد بود به دلیل اینکه در سال گذشته (سال 94) دولت با مشکلات زیادی روبرو بود غیر از مسئله مذاکرات که با فراز و نشیب توام بودو در واقع پایان سال بود که اجرای برجام در 26 دی ماه 94 شروع شد علاوه بر آن سالی بود که به خاطر کاهش شدید و بی سابقه قیمت نفت فشارهای اقتصادی هم بر مردم ما وجود داشت.

 

 

*امیدوارم بودم امسال سال گشایش‌ها باشد

رئیس جمهور ادامه داد: بنده بسیار امیدوار بودم که از آغاز امسال سال گشایش‌ها باشد هر روز که پیش می‌رویم با همت و تلاش مردم و با تلاش و کوشش و پیگیری دولت و ملت و همدلی با یکدیگر و هماهنگی با سایر قوا بتوانیم قدم‌های موثری برای سربلندی و رفاه مردم برداریم.

 

وی بیان کرد: بنده الان که 4 ماه از سال گذشته و هم اکنون نیز وارد ماه پنجم شده‌ایم بسیار امیدوارتر از روز اول سال که با مردم صحبت می‌کردم هستم، به آینده مسائل اقتصادی،‌اجتماعی،‌امنیت ملی بسیار امیدوارترم، اولا از لحاظ امنیتی دولت این افتخار را دارد در طول این سه سال با همه توان و تلاش در کنار قوای مسلح و نیروهای مسلح و به ویژه با همت مردم یک آرامش و ثبات بی نظیری را در سالهای گذشته و ماه‌های اولیه امسال شاهد هستیم و این ثبات و آرامش به حول و قوه الهی ادامه خواهد داشت.

 

روحانی تاکید کرد: ایران همواره منطقه ثبات است و تاثیرگذار در امنیت و ثبات کشورهای همسایه بوده و خواهد بود.

 

رئیس جمهور ادامه داد: علاوه بر این در زمینه مسائل اقتصادی گرچه ما هنوز آمار اولیه سه ماه نخست امسال را در رشد اقتصادی نداریم اما همه علامت‌ها به ما می‌گوید که حرکت رو به جلو است.

 

وی در پاسخ به این سوال که آیا تا پایان سال به رشد 5 درصدی خواهیم رسید یا خیر تصریح کرد: بنده بسیار امیدوارم که به هدف رشد 5 درصدی دست پیدا کنیم، علامت‌ها هم در همین آغاز سال به این مسئله تاکید دارد ، ما در طول 4 ماه گذشته رشد مصرف برقمان در بخش صنعتی بیشتر از 4 ماه سال گذشته است. همیشه مصرف برق در بخش صنعتی یک علامتی برای ما به شمار می‌رود از جمله در بخش صنعتی ، کشاورزی و ... نشان می‌دهد که این بخش‌ها و واحدهای تولیدی فعالترند و به نسبتی که رشد برق داشتیم باید به رشد اقتصادی هم برسیم. در این سه چهار ماه اخیر 4.2 رشد مصرف برق در صنعت داشتیم و این یک علامت اولیه است مبنی بر اینکه امسال در حرکت به سمت توسعه هستیم.

 

روحانی آمار بیمه شدگان در تامین اجتماعی رشدش به ما نشان می‌دهد که در سه چهار ماه امسال که در مسیر رشد حرکت می‌کنیم و این آمارها نشان می‌دهد حدود 461 هزار نفر بیمه شدگان در تامین اجتماعی بیشتر از سال گذشته است که این امر یک علامتی به شمار می‌رود که نشان می‌دهد ما حرکتمان به سمت جلو است.

 

رئیس جمهور ادامه داد: علاوه بر این موارد در صادرات غیر نفتی یک حرکت خوبی را شاهد هستیم.

 

 

قاچاق کالا در یک سال گذشته کاهش قابل توجهی پیدا کرده است

رئیس‌جمهور در ادامه گفت: بنده نموداری با خود‌ آورده‌ام که مربوط به صادرات و واردات کشور از سال 88 تا به امروز است. در سال 88 ارزش کل صادرات ما (4ماهه نخست) 5.9 میلیارد دلار و واردات ما 15.7 میلیارد دلار بوده است. همچنین در سال 89 صادرات 8 میلیارد دلار، ورادات 19 میلیارد دلار؛ در سال 90 صادرات 10.3 میلیارد دلار و واردات 18.6 میلیارد دلار؛ در سال 91 صادرات 10.1 میلیارد دلار و واردات 17.5 میلیارد دلار؛ در سال 92 صادرات 10.4 میلیارد دلار و واردات 13 میلیارد دلار؛ در سال 93 صادرات 11.3 میلیارد دلار و واردات 17.3 میلیارد دلار؛‌ در سال 94 صادرات 11 میلیارد دلار و واردات 13.9 میلیارد دلار و در سال 95 صادرات غیرنفتی 13.4 میلیارد دلار و واردات 12.9 میلیارد دلار بوده است.

 

روحانی افزود: این آمار نشان می‌دهد که صادرات ما بر واردات پیشی گرفته است، البته این به این معنا نیست که واردات بد است، بلکه واردات مصرفی بد است، آن هم اگر تولید داخلی داشته باشیم. اگر کالای اولیه یا مواد کارخانجات و قطعات وارد شود آن خوب است.

 

وی با بیان اینکه صادرات ما بر واردات پیشی گرفته است، گفت: این وضعیت نشان می‌دهد مسیر حرکت ما به سمت یک حرکت مثبت اقتصادی بوده است.

 

رئیس‌جمهور در ادامه در پاسخ به سوالی پیرامون اقدامات دولت در راستای مبارزه با قاچاق و اینکه آیا آمار قاچاق کالا نیز در این آمارهای بیان شده وجود دارد یا خیر، گفت: این آمار مربوط به گمرک ایران است، بنابراین قاچاق در این آمار نیست، البته آماری که اخیراً به بنده داده شد نشان از این دارد که در یک سال گذشته قاچاق کاهش قابل توجهی پیدا کرده است و از 25 میلیارد امروز صحبت از 15 میلیارد است.

 

روحانی افزود: برای مبارزه با قاچاق همه باید دست به دست هم دهیم، در حال حاضر گمرکات ما دارد تجهیزات خوبی پیدا می‌کند، نیروهای مرزبانی ما نیز باید بیش‌تر تلاش کنند، البته وقتی به سمت دولت الکترونیک حرکت کنیم، بهتر می‌توانیم با قاچاق مبارزه کنیم.

 

وی با تأکید بر اینکه مبارزه با قاچاق برای رونق اقتصادی ما بسیار مهم است، گفت: قاچاق با تولید کالا در داخل در تضاد است، دولت در مبارزه با قاچاق راه خود را ادامه می‌دهد، رهبری نیز همواره بر مبارزه با قاچاق تأکید ویژه داشته‌اند، البته در این راه همه قوا باید دست به دست هم دهیم و نیروهای مسلح هم باید به ما کمک کنند.

 

روحانی با اشاره به چگونگی اجرای برجام خاطرنشان کرد: ما وقتی در مقابل طرف خارجی در مذکرات قرار می‌گیریم باید به گونه‌ای صحبت کنیم که اهمال و کم‌کاری‌هایشان را به رخ آنها بکشیم و وقتی با مردم خودمان صحبت می‌کنیم بخش دیگر ماجرا نیز باید مطرح شود.

 

 

5+1 اهمال‌هایی در اجرای برجام دارد

وی افزود: البته 1+5 اهمال‌هایی اجرای برجام دارد اما در عین حال برجام فضای بسیار خوبی را برای اقتصاد کشور به وجود آورده است.

 

رئیس جمهور اظهار داشت: کارکنان صنعت نفت در طول چند ماه بعد از برجام به گونه‌ای عمل کردند که حتی دیگران نیز دچار تعجب شدند که چگونه ما در یک زمان کوتاه توانستیم تولید نفت‌مان را بالا ببریم و در صادرات نفت خام و میعانات حرکتی را در پیش بگیریم که به تقریباً به شرایط مشابه قبل از تحریم‌ها برسیم.

 

روحانی با بیان اینکه امروز ما با یک آمار و ارقام خوبی مواجه هستیم، خاطرنشان کرد: در 10 ماهه نخست سال 94 مجموعه تولید نفت خام و میعانات گازی ما 3 میلیون و 250 هزار بشکه بوده و صادرات ما یک میلیون و 348 هزار بشکه بوده است. در 4 ماهه سال 95 تولید ما 4 میلیون و 122 هزار بشکه در روز بوده و صادرات ما 2 میلیون و 382 هزار بشکه در روز بوده است.

 

وی افزود: در تیرماه سال جاری تولید نفت خام و میعانات ما 4 میلیون و 154 هزار بشکه است و صادرات نفت خام و میعانات ما 2 میلیون و 428 هزار بشکه است که این یکی از آثار برجام به شمار می‌رود.

 

رئیس جمهور اظهار داشت: تا دیروز قدرت‌های بزرگ بالای سر ما ایستاده بودند و به ما تحمیل می‌کردند و می‌گفتند که از یک میلیون بشکه نفت خام یک بشکه اضافه هم نباید بفروشید و حتی کشورهای دیگر هم که می‌خواستند نفت ما را خریداری کنند در مقابل آنها ایستادگی می‌شد.

 

روحانی خاطرنشان کرد: ما این عزت امروز را داریم که به مقداری که دل‌مان می‌خواهد نفت می‌فروشیم که این مسئله علاوه بر لحاظ اقتصادی از لحاظ سیاسی و ابعاد انقلابی کشور مؤثر است. بخش عمده انقلاب ما استقلال است و بخش عمده استقلال این است که در اراده‌مان و در اجرای اراده‌مان در برابر قدرت‌های بزرگ به خوبی ایستادگی کنیم و اجازه ندهیم آنها چیزی را بر ما تحمیل کنند.

 

وی افزود: امروز علاوه بر اینکه دست ما در فروش نفت و میعانات باز شده در دسترسی‌ ما به پول نفت و میعانات نیز دست‌مان باز شده است.

 

رئیس جمهور اظهار داشت: کشورهایی که در دوران تحریم از ما نفت می‌خریدند برای ما شرایطی را تعیین می‌کردند که بخشی از بهای نفت خریداری شده را با دلار و بخشی دیگر را با پول ملی کشور خود تعیین می‌کردند که ما ناچار می‌شدیم پول ملی کشورشان را از خود آنها با خرید کالا از همان کشور مصرف کنیم. چرا امکان جابه‌جایی پول آن کشورها نبود و از سوی دیگر تبدیل آن نیز هزینه زیادی داشت. علاوه بر این، این کشورها حداقل 10 تا 20 درصد از پول نفت ما را به عنوان هزینه انتقال از ما دریافت می‌کردند.

 

روحانی خاطرنشان کرد: طبق اعلام وزیر نفت هر نفتی که ما امروز می‌فروشیم به یورو می‌فروشیم و یورو حاصل از فروش نفت به حسابی که ما تعیین می‌کنیم واریز می‌شود و پیش از برجام اینگونه نبود و حسابی نبود که  بخواهد به آن حساب پولی واریز شود. حدود بیش از 400 بانک خارجی با ما در ارتباط هستند و این میزان روز به روز در حال افزایش است و ما می‌توانیم پول نفت‌مان را به شعبات مختلف و شعباتی که خودمان در خارج داریم استفاده کنیم.

 

وی افزود: در دوران برجام فرصت خوبی برای ما ایجاد شده و این مسئله نه تنها در بحث فروش نفت و دستیابی به درآمدهای نفتی بلکه در ارتباط با بیمه کشتیرانی نیز هست.

 

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به این سوال مجری که فرض کنید برجامی در کار نبود و ما سناریوی قبلی را ادامه می‌دادیم تا اینجا فکر می‌کنید وضعیت ما در حوزه هایی که شما اسم بردید یا حتی اسم نبردید به چه شکل بود اظهار داشت: ببینید اگر شرایط قبل از برجام یعنی قبل از مذاکرات دولت یازدهم و توفیقاتی که بدست آوردیم التبه در مقطعی به یک توافق موقت رسیدیم و بعد هم رفتیم که به برجام رسیدیم، شرایط در آن زمان این گونه بود که باید نفت یک میلیون بشکه می‌فروختیم و نه بیشتر و با مقرراتی که آنها تحمیل کرده بودند به تدریج این میزان کاهش پیدا می‌کرد،‌ و امروز در شرایطی می‌بودیم که نمی‌توانستیم نفتمان را به کشوری صادر کنیم سپس شرایط دسترسی مان به اموالمان در خارج از کشور روز به روز سخت تر می‌شد و کشورها سخت گیری‌های بیشتری می‌کردند و می‌دیدند ما نمی‌توانیم در صادرات از جمله نفت، خودرو پتروشیمی و ...  یک شرایط بسیار سختی برای کشور پیش می‌آمد.

 

 

 

 

مهمترین اثر برجام این بود که سایه شوم تهدید از بالای سر ما رفع شد

وی افزود: همچنین مهمترین اثر برجام این بود که سایه شوم تهدید از بالای سر ما رفع شد، آن کاری که دشمان ما انجام داده بودند یعنی پرونده ما را به شورای امنیت برده بودند آنهم در فصل هفتم و 6 تا 7 قطعنامه علیه ما صادر کرده بودند و تحریم‌های سخت و شدید هم اعمال کرده بودند و هر زمانی ممکن بود کشور ما وارد یک آتش ناخواسته و جنگ ناخواسته شود.  این تهدید از سر ما رفع شد.

 

روحانی اضافه کرد: آنها ایران را به عنوان کشوری در سازمان ملل معرفی کرده بودند که تهدید صلح و امنیت جهانی است و این مسئله هم در قطعنامه‌های شورای حکام بود و هم در قطعنامه‌های سازمان ملل بود. بنابراین این شرایط ایران هراسی از بین برده شد.

 

رئیس جمهور تاکید کرد: البته بنده این نکته را به مردممان عرض کنم که توفیق ما در برجام لطف 1+5 نبوده نه اینکه آنها چیزی را سخاوتمندانه به ملت ما بخشیده باشند زیرا مردم ما با ایستادگی، مقاومت و اتحادشان و رهبری شجاعشان که هدایت‌های خود ایشان باعث شد ما این توفیق را در برجام پیدا کنیم، ما در واقع رفته‌ایم و حقمان را باز ستانده‌ایم و کسی نیامد این حق را به ما تقدیم کنم و لطف کسی نبود بلکه ایستادگی ملت بزرگوار ما بود.

 

وی بیان کرد: در سایه مقاومت، ملت ایران به پیروزی رسید ما از اول هم گفتم به دنبال برد باخت نیستیم بلکه به دنبال یک توافق برد برد هستیم و توافقی که طرف مقابل هم احساس کند یک موفقیتی بدست آورده و ما هم به توفیقاتمان دست پیدا کنیم و لذا می بینید که طرف مقابل مدام می‌گوید ما ایران را از ساخت بمب دور کردیم  و بگذاریم آنها به این حرفها دلشان خوش باشد در حالی که ایران براساس فتوای مقام معظم رهبری هیچ وقت به دنبال بمب نبوده و نیست و نخواهد بود.

 

روحانی اضافه کرد: بنابراین اگر بخواهیم وضعیت فعلی را با آن شرایط بسنجیم امروز در یک شرایط بسیار سختی قرار می‌داشتیم و علاوه بر اینکه ما باید حقمان را در هر مقطعی بازستانیم، دیگران می‌خواهند حق ما را تضییع کنند مگر مسئله هسته‌ای حق ما نبود؟ آنها رفتند در شورای امنیت و گفتند ایران حق غنی سازی ندارد اما امروز طبق همان مصوبه شورای امنیت ایران نه تنها حق غنی سازی دارد بلکه حتی در مقام فروش مواد غنی سازی شده خودش است، آب سنگین را تولید می‌کنیم و به کشورهای دیگر می‌فروشیم اورانیوم هم غنی سازی می‌کنیم و به کشورهای دیگر می‌فروشیم همچنین در زمینه فناوری‌های هسته‌ای قادر هستیم به فناوری‌های نو دسترسی پیدا کنیم و رآکتور اراک را با همکاری یکی دو کشور دیگر نوسازی می‌کند و در واقع آنچه که مهم است احقاق حقوق ماست و در بسیاری از زمینه‌ها شرایط به گونه‌ای است که فضای بهتری را برای مردم به منظور کار و کوشش و فعالیت و سرمایه گذاری فراهم کرده است.

 

رئیس جمهور گفت: هم اکنون سرمایه گذاری در ایران آغاز شده بیش از 3 میلیارد دلار سرمایه گذاری در کشورمان قطعی شده و قراردادهای دیگر هم در حال نهایی شدن است، البته اگر طرف مقابل ما دقیقا به آنچه که متعهد بود ظاهر و روح برجام به خوبی عمل می‌کرد ما امروز شرایط بهتری می‌داشتیم.

 

وی در پاسخ به این سوال که آیا هم اکنون سنگ اندازی‌هایی از طرف مقابل در اجرای برجام صورت می‌گیرد یا خیر گفت: حتما سنگ اندازی‌هایی وجود دارد همان هایی که با اصل برجام مخالف بودند در درون آمریکا شما می‌دانید که مجلس آمریکا و کنگره اینگونه بودند با برجام مخالف بودند مخصوصا جمهوری خواهان که مرتب مخالفت می‌کردند برای اینکه برجام به امضا نرسد و تصویب نشود.

 

روحانی ادامه داد: همچنین رژیم صهیونیستی همیشه مخالف بود و در این  مسیر سنگ اندازی می‌کرد و مانع تراشی می‌کرد برخی کشورهای دور و اطراف ما متاسفانه روی کودک صفتی‌شان با برجام مخالف بودند و امروز هم در  اجرای برجام سنگ اندازی می‌کنند، شما در آمریکا می‌بینید که کنگره هر روز به دنبال تصویب یک لایحه‌ای است برای اینکه یک مشکلی را جلوی پای ایران به وجود آورد و دولت آمریکا مجبور می‌شود برخی موارد را وتو کند و با برخی دیگر مخالفت کند.

 

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: همان طور که مقام معظم رهبری بیان فرمودند اگر طرف ما طرفی بود به تعهدات خودش دقیق عمل می‌کرد هم به نفع منطقه و هم به نفع خودشان بود، مقام معظم رهبری فرمودند که این یک آزمایش و امتحان بود برای طرف مقابل،‌ اگر آمریکایی‌ها با حسن نیت و دقیق برجام را اجرا می‌کردند و جلوی سنگ اندازی‌ها و کند کاری‌هایی که امروز می‌بینیم را می‌گرفتند و شاهد آن نبودیم چه بسا به طرف مقابل اعتماد می‌کردیم و در یک موضوع دیگر هم حاضر بودیم با آنها مذاکره کنیم که ممکن بود به نفع منطقه آمریکا ما و دیگران باشد.

 

وی افزود: متاسفانه آنها این آزمایش را به خوبی انجام نداند و به تعهدات خودشان دقیق پایند نبود اما در عین حال ما باید حواسمان جمع باشد در برابر طرف مقابل، همچنین بنده می‌خواهیم این نکته را تاکید کنم که برجام حاصل وحدت و انسجام ملی و همکاری تمام قوا حمایت همه ملت بزرگوار، رهنمودهای رهبری زیرا در سایه ایشان بود که ما در برجام پیروز شدیم و امروز هم ادامه راه ما برای اینکه از فرصت به وجود آمده به خوبی استفاده کنیم باز هم همان وحدت و انسجام و هدایت‌های رهبری را می‌خواهیم. باید دست به دست هم دهیم و همه قوا در کنار یکدیگر و اگر دیدیم طرف مقابل ما روزی و جایی می‌خواهد نقدی را انجام دهد ما در برابر او به قاطعیت بایستیم و ایستادگی کنیم.

 

روحانی گفت: این نکته را اضافه کنم که برجام در بعضی زمینه ها خیلی خوب اجرا شد مثل صادرات نفت و گاز بیمه کشتی رانی نقل و انتقال پول در برخی موارد و در بعضی جاها با کندی پیش می‌رود مانند عدم فعالیت بانک‌های بزرگ در ارتباط با ایران البته بهانه‌هایی که می‌تراشند و فشارهایی که پشت پرده به آنان وارد می‌شود و در برخی نقل و انتقال ذخایر ما یا تبدیل ذخایر ما به ارزهای دیگر هنوز کمابیش مشکلاتی وجود دارد اما روند به گونه‌ای است که هر چقدر ما جلوتر می‌رویم گشایش بیشتری پیش روی ماست.

 

 

موضوع فیش‌های حقوقی برای درصد بسیار کمی بوده است

رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی پیرامون برنامه دولت برای مبارزه با فساد و اینکه دولت چه زمانی متوجه فیش‌های نجومی شد، گفت: موضوعی که به پرداخت‌های غیرمتعارف و فیش‌های حقوقی معروف شد، یک حرکت خیری بود. افرادی که این موضوع را با هر نیتی دنبال کردند باعث شد تا در مجموع به نفع مردم و کشورمان و در مسیر درست مبارزه با فساد و بحث شفافیت قرار بگیرد.

 

روحانی اضافه کرد: نقش فضای مجازی نیز در این زمینه بسیار مؤثر بود، تأکید دولت یازدهم از روز اول نیز به همین موضوع بود که البته برخی معتقد بودند باید با این شبکه‌ها مبارزه کرد و فیلتر کرد، همه نظرسنجی‌ها این را نشان می‌دهد که بیش از 60 درصد مردم به فضای مجازی برای طنز و سرگرمی مراجعه می‌کنند و باقی برای دریافت اخبار و اطلاعات علمی به فضای مجازی مراجعه می‌کنند.

 

وی ادامه داد: مردم خود با آگاهی‌شان نخواهند گذاشت این ابزار مفید با سوءاستفاده گروه کوچکی از بین برود، به خصوص که ما به دنبال دولت الکترونیک و ساخت شبکه اطلاعات ملی هستیم و یکی از اهداف دولت نیز همین است که هرچه زودتر یک شبکه الکترونیک ملی سامان دهد.

 

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه اساس مسئله در موضوع فیش‌های نجومی شفافیت است، گفت: اساس مسئله دسترسی مردم به اطلاعات و غیرجناحی بودن مبارزه با فساد است. نباید مسئله را حزبی و جناحی کنیم، باید همه با فساد مبارزه کنیم، باید با سوءاستفاده، رانت و خصوصاً رانت اطلاعاتی مبارزه کنیم.

 

روحانی با تأکید بر اینکه ما باید برخی از امور را با اصلاح ساختاری تغییر دهیم، گفت: ما باید تشکیلاتی را سامان دهیم تا از فساد دور شویم، بر همین اساس به این نتیجه رسیدیم که در زمینه اداری و استخدامی یک معاونت جداگانه‌ای لازم است و دو معاونتی که در گذشته ادغام شده بود، با حکمی به دو سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور اداری و استخدامی شکل دادیم.

 

وی افزود: بر این اساس تمام امور اداری و استخدامی در کل کشور در یکجا متمرکز و در اختیار رئیس‌جمهور قرار گرفت و همین‌طور در خصوص برنامه و بودجه. ما باید تشکیلات‌مان را سامانی بدهیم تا بتوانیم از فساد دور شویم و نگذاریم فساد محقق شود.

 

رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به نهادهای عمومی و خصوصی موجود گفت: زمانی یک نهادی خصوصی است و بخش خصوصی مقررات خود را دارد، اما یک زمانی این نهاد دولتی است که طبق قانون اقدام می‌کند، حال وقتی یک نهادی عمومیِ غیردولتی یا خصولتی شد، یعنی نه خصوصی است و نه دولتی، وقتی از اموال عمومی استفاده می‌کند، مشکلاتی ایجاد می‌‌کند.

 

روحانی با بیان اینکه ما در زمینه حقوق و دریافتی‌ها شکاف‌هایی داشتیم که می‌شد از آنها سوءاستفاده کرد، اظهار داشت: در برخی مقررات آن‌قدر استثنا وجود داشت که ما را با مشکلاتی مواجه کرد.

 

وی پیرامون زمان طرح موضوع حقوق‌های نجومی در دولت گفت: اولین باری که این بحث مطرح شد در زمان بررسی بودجه سال 95 بود، در آن زمان این بحث مطرح شد که برخی غیرمتعارف حقوق می‌گیرند که در این خصوص برخی بنگاه‌های اقتصادی مثال زده شد و یا اینکه وام‌هایی گرفته می‌شود که از لحاظ نرخ و مقدار با عموم متفاوت است، البته در آنجا قوانین خوبی تصویب شد.

 

رئیس‌جمهور ادامه داد: هم‌زمان با این مباحث موضوع حقوق‌های نجومی نیز مطرح شد که اول حقوق یکی‌، دو نفر مطرح شد و بعد حقوق‌های دیگران. چیزهایی درست شد از جمله پاداش، کارانه و یا رفاهیات و تحت عناوین دیگری پرداخت‌های اضافه‌ای را می‌دادند و یا هیأت مدیره برخی دستگاه‌ها خودشان تصمیم می‌گرفتند. وقتی ذی‌نفع خودش برای خودش تصمیم بگیرد، برخلاف انصاف اتفاقاتی می‌افتد که در این خصوص بحث تهیه لایحه‌ای صورت گرفت.

 

روحانی افزود: ما متوجه شدیم مواردی برخلاف انصاف بوده است، شاید بگویند در چارچوب بوده، اما حقوق باید متناسب با کار و فعالیت باشد، تصمیمات خوبی گرفته شد و همه قوا همکاری کردند و رهبری نیز دستور دادند مقرراتی که دولت تصویب می‌کند برای سایر نهادها هم لازم‌الاجرا باشد. دولت تصمیماتی اتخاذ کرد و درنهایت شورای حقوق و دستمزد چارچوبی را تعیین کرد.

 

وی با بیان اینکه موضوع فیش‌های حقوقی برای درصد بسیار کمی بوده است، گفت: اولاً کارمندان و کارکنان دولت کاملاً از این مسئله مبرا هستند و اینکه گفته می‌شود حقوق آنها کاسته می‌شود، صحت ندارد. این موضوع فیش‌های حقوقی به چند هزار مدیری که در سازمان‌های دولتی و غیردولتی داریم مربوط می‌شود که به یک درصد مدیران ما نیز نمی‌رسد.

 

روحانی گفت:‌اکثر غریب به اتفاق مدیران جامعه ما برای کشور و ملت‌شان خادمان بوده و هستند و خدمت می‌کنند و این موارد استثنا بوده و در عین حال مهم است و به نظر من کار بسیار خوبی در این باره شروع شده است.

 

وی افزود: همه کسانی که در این زمینه اعم از مردم و رسانه‌ها تلاش کرده و به موضوع اهتمام داشته‌اند تا این عمل غیرعادلانه و غیر منصفانه و در برخی موارد ناصحیح و پولی نامشروع است با آن مقابله شود و این مقابله باز هم ادامه پیدا می‌کند اگر موردی وجود داشته باشد.

 

رئیس جمهور اظهار داشت: هر موردی تشخیص دهیم که از مواردی بوده تخلف شده و برخلاف قوانین و مقررات بوده یا سوءاستفاده از قانون بوده است این پول‌ها باز می‌گردد و اگر افرادی هم علاوه بر

 

نظر شما

1000 میزان مجاز حروف

تبلیغات